Österrike, Saalbach-Hinterglemm
Hotel
Hotel Pinzgauerhof
Det finns inga lediga resor
Fakta
Om Hotel Pinzgauerhof
Du har goda möjligheter för klassisk god österrikisk afterski. En bit uppe i pisten ligger den stora afterskibaren "Goasstall", som varje dag öppnas av "den glada geten" som kommer förbi och dansar.
Rummen:
Lyxigt är inte det ord som beskriver hotellet bäst. Rummen är enkelt men fint inredda i typisk alpstil och är både funktionella, fräscha och mysiga. Hotellet är traditionellt med lampor från 80-talet och möbler av trä men i gengäld får du en riktigt autenstisk österrikisk alp-känsla när du är här.
Det finns också andra goda attributer med hotellet, nästan alla hotellrum har balkong/utgång till terrass, det finns ett allrum på varje våning med sällskapsytor och hotellrummen har massor av ljusinsläpp och är rymliga. Stämningen på hotellet är också god och det finns gott om plats för umgänge efter en lång dag på skidor.
Hur smakar maten?
Du behöver inte tänka på hur du ska mätta magen såväl före som efter dagarna i backen. För på hotell Pinzgauerhof är nämligen frukost och middag inkluderat i priset. Om morgonen serveras en stor frukostbuffét med alla tänkbara valmöjligheter såsom bröd, pålägg, grönsaker, frukt, yoghurt, mussli, juicer, kaffe och te.
På kvällarna serveras en läcker 3-rätters middag, där kockarna använder sig av lokala råvaror utefter vad som finns att tillgå beroende på säsongen. Självklart har vi även haft med barnen i planeringen och de har sin egen middagsmeny.
På ankomstdagen väntar en lättare middagsbuffé bestående av en varm maträtt, sallad, bröd, pålägg och något sött till efterrätt, till dem som ankommer tidigt. De gäster som ankommer tidigt på morgonen har även möjlighet at köpa frukostbuffé, denna gäller mellan 7.30-9.30. Detta kostar 105 kronor för vuxna och 50 kronor för barn som är till och med 12 år. Till de gäster som ankommer med vårt sena flyg bjuder vi på soppa och bröd.
Avresedagens sista serverade måltid är vår frukostbuffé. För den som vill ha en smörgås med sig på bussen, så finns det möjlighet att köpa det.
Övrigt:
Om du åker bil till Saalbach-Hinterglemm så kom ihåg att du ska till Hinterglemm och inte Saalbach då det nämligen finns ett Pinzgauerhof i Saalbach också. Det finns tyvärr inte möjlighet att parkera gratis vid hotellet men för 10€ per dag finns det ett antal platser. Annars kan ni betala 109€ för en vecka i parkeringshuset som ligger vid hotellet.
Ha en skön skidsemester i Saalbach - Hinterglemm!
Avstånd
Avstånd till pist : 25 m
Avstånd till lift: 25 m
Avstånd till centrum : 0 m
Avstånd till shopping: 100 m
Avstånd till skidbuss: 50 m
Avstånd till skiduthyrning: 25 m
Rum
TV Nej
Mat och dryck
Pension Halv
Bar Ja
Restaurang Ja
Faciliteter
Barnsäng: Ja
Glutenfri mat: Ja
Hiss: Ja
Skidkällare m. pjäxvärmare: Ja
Wi-Fi (gratis): Ja
Galleri
Skiduthyrning, skidskola och liftkort
Information om skiduthyrning
Hos Skifürst får du den bästa utrustningen och de bästa råden med dig på vägen. Passar inte dina skidor eller pjäxor dig 100% eller är du bara sugen på att prova något annat, kan du gratis byta till något annat inom samma kategori. Skifürst har ett toppmodernt utrymme, där varje skåp har plats till 2 personers utrustning. Det kostar 19 euro/vecka för ett skåp, så slipper du att bära skidor och pjäxor fram och tillbaka varje dag. Har du din egen utrustning med så kan Skifürst även göra service på det. Deras standard är i toppklass och du kan få servicen snabbt, så det inte förloras någon tid i backen.
I Hinterglemm hyr du dina skidor hos trevliga Snow & Fun. Här erbjuds okomplicerad uthyrning av utrustning av hög kvalitet. Hos Snow & Fun finner du allt du kan behöva för din skidsemester, här samarbetar vi även med Snow & Fun’s skidskola i Hinterglemm.
Typer av skidor
Guld – är till den erfarna skidåkaren, som gärna vill utmanas och ge benen något att arbeta med.
Silver – till den erfarna skidåkaren som har varit iväg och åkt flera gånger, men behöver lite utmaning i pisten.
Brons – är till nybörjaren eller den något erfarna åkaren, skidorna är lätta att åka passar i princip till de flesta skidåkarna.
Valmöjligheter
Skidor – inkluderar skidor och stavar
Skidor, komplett – inkluderar skidor, stavar och pjäxor. För barn ingår även hjälm (max 12 år)
Snowboard – inkluderar endast själva snowboarden med bindningar
Snowboard, komplett – inkluderar snowboard med bindningar och skor. För barn ingår även hjälm (max 12 år)
Bokning
Skidhyran kan beställas online på Min skidresa.
Priserna nedan är med avdragen rabatt.Inkluderar skidor, pjäxor och stavar
Inkluderar skidor, pjäxor och stavar i klassen Guld (Superior). Guld-klassen är nya toppmodeller för den lite mer erfarne skidåkaren. Skidorna är lite hårdare och mindre förlåtande. Dessa rekommenderar vi till dem som är vana skidåkare.
Inkluderar skidor, pjäxor och stavar i klassen Silver (Premium). Silver-klassen är en lite styvare skida som passar dom som har åkt skidor ett flertal gånger tidigare. Dom flesta är av modellen all-round/all-mountain, men det finns också andra modeller.
Inkluderar skidor, pjäxor, hjälm och skidstavar. Skidor för barnen som ska lära sig att åka skidor eller har provat på enstaka gånger. Skidorna är mjuka och lätta att svänga med så att barnen snabbt får känslan för skidåkningen.
Inkluderar skidor, stavar och pjäxor i klassen Brons (Comfort). Brons-klassen är de enklaste skidorna att åka på. Rekommenderas till nybörjare som aldrig stått på skidor innan eller bara åkt ett par gånger. Skidorna kan vara av förra årets modell.
Inkluderar skidor, pjäxor, hjälm och skidstavar. Skidor för barnen som ska lära sig att åka skidor eller har provat på enstaka gånger. Skidorna är mjuka och lätta att svänga med så att barnen snabbt får känslan för skidåkningen.
Inkluderar skidor, pjäxor, hjälm och skidstavar. Skidor för barnen som ska lära sig att åka skidor eller har provat på enstaka gånger. Skidorna är mjuka och lätta att svänga med så att barnen snabbt får känslan för skidåkningen.
Innefattar snowboard med bindningar och skor.
Innefattar snowboard med bindningar, hjälm och skor.
Innefattar snowboard med bindningar och skor.
Innefattar snowboard med bindningar, hjälm och skor.
Inkluderar skidor och stavar i klassen Guld (Superior). Guld -klassen är dom nya top modellerna för den avancerade åkaren. Skidorna är styva och mindre förlåtande. Här kan man också välja mellan flera olika typer av modeller och typer av skidor.
Inkluderar skidor och stavar i klassen Silver (Premium). Silver-klassen är en lite styvare skida som passar dom som har åkt skidor ett flertal gånger tidigare. Dom flesta är av modellen all-round/all-mountain, men det finns också andra modeller.
Inkluderar Skidor och Skidstavar. Skidor för barnen som ska lära sig att åka skidor eller har provat på enstaka gånger. Skidorna är mjuka och lätta att svänga med så att barnen snabbt får känslan för skidåkningen.
Inkluderar skidor och stavar i klassen Brons (Comfort). Brons-klassen är de enklaste skidorna att åka på. Rekommenderas till nybörjare som aldrig stått på skidor innan eller bara åkt ett par gånger. Skidorna kan vara av förra årets modell.
Inkluderar skidor och stavar
Inkluderar Skidor och Skidstavar. Skidor för barnen som ska lära sig att åka skidor eller har provat på enstaka gånger. Skidorna är mjuka och lätta att svänga med så att barnen snabbt får känslan för skidåkningen.
Inkluderar Skidor och Skidstavar. Skidor för barnen som ska lära sig att åka skidor eller har provat på enstaka gånger. Skidorna är mjuka och lätta att svänga med så att barnen snabbt får känslan för skidåkningen.
Innefattar snowboard med bindningar.
Innefattar snowboard med bindningar.
Innefattar snowboard med bindningar.
Innefattar snowboard med bindningar.
Pjäxor, Vuxen.
Pjäxor, Barn.
Pjäxor, Vuxen.
Pjäxor, Barn.
Hjälm, Vuxen
Hjälm, Barn
Du kan beställa skiduthyrning, när du beställt din resa.
Information om skidskola
Oavsett om det är till ditt barn eller dig själv är skidskola är en god investering!
Att gå i skidskola är också socialt, och man träffar andra som också är nybörjare och i samma sits.
På alla våra destinationer kan du själv välja om du önskar gruppundervisning eller privat undervisning.
Vi försöker i största mån använda oss av få skandinviska skidlärare när det gäller skidskola för barn, men det kan inte alltid garanteras. Finns det inte en skandinavisk skidskolelärare att tillgå på destinationen, kommer våra guider vara med barnen under deras skidskoleundervisning och översätta det som behöver översättas.
I Saalbach har vi ett samarbete med den skidskolan Fürstauer och i Hinterglemm med skidskolan Snow & Fun. Skidskolorna erbjuder kurser både för nybörjare som vill få grundläggande kunskaper samt experter som önskar förfina sin teknik. Deltagare, från 4 år till vuxen ålder, erbjuds både privat - och grupplektioner.
Skidskolan kan bokas online på Min skidresa.
filtrera kortvy
-
från SEK 6 749
-
från SEK 12 749
-
från SEK 10 499
-
från SEK 12 749
-
från SEK 7 049
-
från SEK 7 699
-
-
-
-
från SEK 10 549
-
-
-
-
-
från SEK 12 899
-
från SEK 11 399
-
från SEK 9 449
-
från SEK 9 399
-
från SEK 2 099
-
från SEK 10 449
-
från SEK 5 299
-
från SEK 8 849