Österrike, St. Anton

Primo Hotel Alpenheim

Inkl. 6 dagars liftkort Inkl. frukostpension inkl. transfer

Välj rum

27 jan lör
3 feb lör
10 feb lör
17 feb lör
9 mar lör

Alternativ 1

1 x Dubbelrum (2 personer)

Se rumsbeskrivning

  • TV
  • WiFi på rummet
  • Dusch
  • Toalett

Alternativ 2

2 x Enkelrum (1 person)

Se rumsbeskrivning

  • TV
  • WiFi på rummet
  • Dusch
  • Toalett
27 jan lör
3 feb lör
10 feb lör
17 feb lör
9 mar lör
Slutsålt
Slutsålt
Slutsålt
Slutsålt

Alternativ 3

1 x Dubbelrum med balkon (2 personer)

Se rumsbeskrivning

  • TV
  • WiFi på rummet
  • Dusch
  • Toalett
27 jan lör
3 feb lör
10 feb lör
17 feb lör
9 mar lör

Fakta

Om Primo Hotel Alpenheim

I lugna omgivningar nära skidåkningen, bara ett par minuter från centrum, hittar du denna lilla pärla i St. Anton som bjuder dig varmt välkommen till årets skidsemester!

Primo Hotel Alpenheim ligger i det populära Sonnenwiese-området med ski-in/ski-out i St. Anton. Det innebär att du klickar på dig skidorna precis utanför hotellet varje morgon. När du kommer hem är det samma procedur – inga långpromenader i pjäxor med andra ord.

Den närmaste liften är Nasserein-gondolen som ligger bara några minuter från Primo Hotel Alpenheim.

Skidsemester med frukost

Varje morgon får du en hälsosam och rejäl frukostbuffé så att du är redo för dagens skidåkning. Allt boende på pensionen inkluderar frukost som äts i byggnadens trevliga och ljusa frukostrestaurang med en fin utsikt över pisterna.

Generellt har du en fin utsikt när du bor här. Primo Hotel Alpenheim ligger nämligen i ett härligt och lugn område med enastående utsikt över de omkringliggande bergen.

Solterrass – perfekt för afterski

St. Anton är ju känt för afterski i världsklass och vi vet att den är svår att säga nej till. Men även om du inte tror det nu så kan det ju vara så att du en dag behöver en lite lugnare afterski. Då bor du ju lyckligtvis perfekt för det! Primo Hotel Alpenheim har nämligen en fin solterrass.

Så bor du på Primo Hotel Alpenheim

På Primo Hotel Alpenheim finns det 15 rum. Rummen varierar och det finns allt från ett klassiskt dubbelrum till ett dubbelrum med en extra soffa till en tredje skidåkare. Det finns även rum som är riktigt bra för familjen som ska på skidsemester tillsammans. Med andra ord: Det finns ett rum som passar oavsett vem du reser med!

Nära till wellness i St. Anton

Ett par minuters promenad från Primo Hotel Alpenheim hittar du byns wellness-center. Här finns det bastu, pool och jacuzzi (mot betalning).
Om du ankommer med elbil/laddhybrid kan du ladda den i byn. Det finns bland annat en laddstation vid livsmedelsaffären Billa. Fråga guiderna för mer information när de ringer veckan innan avresa.

Bra att veta om Primo Hotel Alpenheim:

  • Fantastiskt läge med ski-in/ski-out
  • Bara 3 minuters promenad från centrum
  • Kort avstånd till St. Antons “Wellness-center"
  • Trevlig frukostrestaurang med fin utsikt
  • Gratis Wi-Fi
  • Panoramautsikt

Turistskatt på destinationen

Turistskatten ska betalas direkt till hotellet – antingen kontant eller med kreditkort. Turistskatten är inte inkluderad i resans pris eftersom vi vare sig får eller kan hantera ekonomi mellan regering och gäst. Turistskatt per person per natt varierar mellan 0,50 EUR – 5,00 EUR. Maximalt 31,50 EUR kommer därför att debiteras och detta är vid en veckas vistelse på ett 5-stjärnigt hotell. Det är den officiella hotellklassificeringen och destination som ligger till grund för storleken på turistskatten. Läs mer här.

Nortlander ser fram emot att hälsa er välkomna på skidsemester till St. Anton på Primo Hotel Alpenheim!

Avstånd

Avstånd till pist : 25 m

Avstånd till lift: 100 m

Avstånd till centrum : 300 m

Avstånd till shopping: 350 m

Avstånd till skidbuss: 100 m

Avstånd till skiduthyrning: 250 m

Rum

TV Ja

Wifi på rummet Ja

Badrum Ja

Toalett Ja

Mat och dryck

Pension Frukostpension

Restaurang Ja

Frukost Ja

Faciliteter

Barnvänligt : Ja

Skidförvaring med pjäxvärmare: Ja

Solterrass: Ja

WiFi: Ja

Enkelrum

Enkelrum med nyare badrum.

Sängkläder - Handdukar - Badrum & toalett - TV - Wi-Fi 

Dubbelrum

Fint dubbelrum med dubbelsäng och nyare badrum med dusch. 

Sängkläder - Handdukar - Badrum & toalett - TV - Wi-Fi 

3-bäddsrum

3-bäddsrum med dubbelsäng, enkelsäng och nyare badrum. Några rum har även balkong.

Sängkläder - Handdukar - Badrum & toalett - TV - Wi-Fi 

4-bäddsrum med extrasäng till barn

4-bäddsrum med lugnt läge på husets översta våning med två dubbelsängar, bäddsoffa till barn, sittgrupp och badrum.

Sängkläder - Handdukar - Badrum & toalett - TV - Wi-Fi 

Resplan

Utresa

Avresa 27.01.2024 - 18:10 - Göteborg, Landvetter
Ankomst 27.01.2024 - 20:05 - Innsbruck
Restid 1:55
Flygnr. OS2628
Terminal Information kommer senare
Flygbolag Austrian Airlines

Hemkomst

Avresa 03.02.2024 - 15:15 - Innsbruck
Ankomst 03.02.2024 - 17:15 - Göteborg, Landvetter
Restid 2:00
Flygnr. OS2627
Terminal Information kommer senare
Flygbolag Austrian Airlines

Bagageregler:


1 stk incheckat bagage, max. 15 kg. Tillåtet handbagage är högst 5 kg, med maximalt mått på 50 x 40 x 25 cm. Barn under 2 år får totalt ha 10 kg incheckat bagage men ej handbagage. Reser du med barn under 2 år är barnvagn (max. 10kg) tillåtet utan extra kostnader. Barnvagnen ska paketeras in för att undvika skador och det är inte tillåtet att packa annat i barnvagnen. OBS: Om du reser med flera olika flygresebolag gäller de strängaste bagagereglerna både ut - och hemresa Se regler på resebeviset


Specialbagage:


Skidtransport Du måste beställa skidtransport i förväg. En skidtransport inkluderar ett skidfodral med ett par skidor och stavar samt en pjäxväska med ett par pjäxor och en hjälm. Totalt ska detta tillsammans väga högst 12 kg. Kom ihåg att det bara är tillåtet med ett par skidor i varje skidfodral. Det är begränsat med plats för skidor på flyget, så kom ihåg att boka skidtransport i god tid. Det är möjligt att ha pjäxor som handbagage så länge det uppfyller reglerna för vikt och mått. Atlantic Airways tillåter inte multibags.


ABS Lavinryggsäck:


Atlantic Airways tillåter en lavinryggsäck per person som innehåller en tryckluftspatron i Div. 2.2. Den kan också vara utrustad med en pyroteknisk utlösningsmekanism som innehåller mindre än 200 mg netto av Div. 1.4S. Det är viktigt att ryggsäcken är förpackad så att den inte kan aktiveras oavsiktligt. Ryggsäckens airbags måste vara utrustade med tryckventiler. Särskilt godkännande krävs. Önskar du att ta med dig en ABS lavinryggsäck så ska du kontakta oss senaste 7 arbetsdagar före avresa.


Mat ombord:


Du har möjlighet att köpa ett litet urval av snacks och dricka ombord på flyget. Reservera sittplatser: Du kan mot betalning reservera en plats på flyget från 60 dagar och fram till 48 timmar innan avgång. Du reserverar på: https://secure.paxport.net/shop/atlanticairways/ Du ska logga in med din unika kod som du hittar på ditt resebevis under "flyginformation" på sidan VIKTIG INFORMATION


Check-in:


När du flyger med Atlanic Airways och har förbeställt sittplats kan du checka-in online från 14 dagar till 4 dagar innan avresa. https://secure.paxport.net/shop/sas/ Self-service check-in i automaterna på flygplatsen är tillgängligt för alla. Du måste välja Atlantic Airways och följa instruktionerna på skärmen. På Köpenhamns flygplats, Kastrup sker check-in i terminal 3.

AccommodationTypes