Hotel Der Waldhof
Bo vackert och lyxigt på Hotel Der Waldhof i Zell am See.
Hur smakar maten?
Här äter man gott på hotellets restaurang där både regionala och internationella rätter serveras. All mat, från den stora frukostbuffén till den välsmakande middagen, serveras i vackra omgivningar och med god service. På ankomstdagen finns det en kvällsbuffé fram till kl. 20.30 med diverse rätter samt en liten dessert. Ankommer du efter 20.30 kommer det att finnas en liten tallrik med mat till dig i baren.Bo nära backen
Hotellet är det perfekta skidhotellet, med egen skidstig som tar dig från skidområdet direkt till hotellets skidkällare.Familjevänligt hotell i Zell am See
Utöver att Hotel Der Waldhof ligger perfekt så finns även fler barnvänliga fördelar. Efter en lång dag av skidåkning, finns en fin pulkabacke precis bakom hotellet med flera möjligheter för barnen att åka kälke. Hotellet erbjuder även pulkor till utlåning.Hotellet har genomgått en större renovering vilket betyder helt nya dubbelrum "Deluxe" och familjesviter! Därutöver har ett stort wellness-område på 850 m2 byggts till på hotellet. Här finner du allt du kan önska dig efter en lång dag i pjäxor.
Om du ankommer med elbil/laddhybrid kan du ladda den i byn. Det finns bland annat en laddstation vid Hotel Steinerwirt. Fråga guiderna för mer information när de ringer veckan innan avresa.
Sällskapsdjur på skidresan
Om du vill ta med ditt sällskapsdjur på skidresan är detta boende något för dig. Här är nämligen sällskapsdjur välkomna på förfrågan och mot betalning. Skriv enkelt till oss för prisuppgift.Turistskatt på destinationen
Turistskatten ska betalas direkt till hotellet – antingen kontant eller med kreditkort. Turistskatten är inte inkluderad i resans pris eftersom vi vare sig får eller kan hantera ekonomi mellan regering och gäst. Turistskatt per person per natt varierar. Det är den officiella hotellklassificeringen och destination som ligger till grund för storleken på turistskatten. Läs mer här.Rumsbeskrivningar
Enkelrum
Enkelrum med dusch/wc, minibar och tv.
Balkong - Sängkläder - Hårtork - Safe - Dusch & Toalett - Telefon - Handdukar - TV - Wi-Fi (gratis)Dubbelrum "Economy"
Dubbelrum med dusch/wc, minibar, tv och balkong
Balkong - Sängkläder - Hårtork - Safe - Dusch & Toalett - Telefon - Handdukar - TV - Wi-Fi (gratis)
Dubbelrum "Comfort"
Mysigt dubbelrum med dusch/wc, minibar, tv och balkong
Balkong - Sängkläder - Hårtork - Safe - Dusch/Badkar & Toalett - Telefon - Handdukar - TV - Wi-Fi (gratis)
Dubbelrum "Superior" med 2 extrasängar
Rymligt dubbelrum med dubbelsäng, soffa och skrivbord. Rummet har även en dusch/wc och balkong.
Balkong - Sängkläder - Hårtork - Safe - Dusch/Badkar & Toalett - Telefon - Handdukar - TV - Wi-Fi (gratis)
Dubbelrum "Deluxe" med 2 extrasängar
Dubbelrum med en dubbelsäng och en bäddsoffa och därmed tillräckligt med utrymme för 2-4 personer. Rummet ligger i den nybyggda delen av hotellet och har balkong.
Balkong - Sängkläder - Hårtork - Safe - Dusch & Toalett - Telefon - Handdukar - TV - Wi-Fi (gratis)
Juniorsvit
Familjesvit
Svit för 2–6 personer med ett vardagsrum med en dubbelsäng och sittgrupp samt ett separat sovrum som passar perfekt för barn. Familjesviten, som ligger i hotellets nybyggda del, har en balkong samt ett badrum med dusch och separat toalett.
Balkong - Sängkläder - Hårtork - Safe - Dusch & Toalett - Telefon - Handdukar - TV - Wi-Fi (gratis)
Fakta om Zell am See
