Välkommen till Hotell Daria-I Nor, ett helt nytt femstjärnigt hotell som stod klart i December 2018. Här får du inte bara toppkvalité med modern och fräsch omgivning, utan även också bra utbud av faciliteter som restaurang, spa och terass med panoramavyer ända till Italien.
Utsikten från hotellet sträcker sig inte bara till Italien utan härifrån kan du även se den fantastiskt vackra franska nationalparken Ècrins. Dessutom är hotellet ett ski in/ski out-hotell vilket gör att du lätt är på skidorna varje dag.
Hotellrummen
Det finns totalt 45 moderna rum och sviter där det erbjuds olika storlekar för par, familj och vänner. Varje rum har en privat balkong där ni kan njuta av den fantastiska utsikten. Rummen är modernt, noggrant och lyxigt dekorerade och har stora king-size eller dubbelsängar.
Hur smakar maten?
När det kommer till maten har hotellet en trevlig restaurang. Här erbjuds det en riktig matupplevelse med utsikt över pisten. Efter maten finns det möjlighet att koppla av i hotellets bar-lounge.
Spa och wellness
Efter en lång dag i backen kan du använda hotellets 800m2 stora spa-område. Här kan du verkligen koppla av och ladda batterierna inför nästa dag. Det finns många olika typer av bastu, jacuzzi och sun-lounge. Det är stort fokus på avkoppling här. Finns det krafter kvar kan du även testa gymmet. Barn under 16 år har endast tillgång till spa-området från kl. 10.00 - 16.00.
Värt att veta
Det finns skidförvaring och för er som åker bil finns även privat garage (2,05m max höjd). Om du ankommer med elbil/laddhybrid kan du ladda den i byn. Det finns laddstationer vid Residence L'Ours Blanc och vid Hotel Le Pic Blanc. Fråga guiderna för mer information när de ringer veckan innan avresa.
Vill du ta med ditt husdjur är det möjligt för 25€/dag.
Hotell Daria-I Nor är ett perfekt val för dig som vill ha modern toppkvalité och lyx i vackra Alpe d'Huez.
Turistskatt på destinationen
Turistskatten ska betalas direkt till hotellet – antingen kontant eller med kreditkort. Turistskatten är inte inkluderad i resans pris eftersom vi vare sig får eller kan hantera ekonomi mellan regering och gäst. Turistskatt per person per natt varierar. Det är den officiella hotellklassificeringen och destination som ligger till grund för storleken på turistskatten. Läs mer
härHa en trevlig skidsemester!
Shuttle service
Room service 24/h
Mini bar
Safe-box i rummet
Skiduthyrning
Hiss
Möjlighet att tvätta
Wifi