Europas bästa skidåkning på hög höjd
Två skidåkare blickar ut över skidsystemet i Breuil-Cervinia-Valtournenche, en populär skidort i Alperna, med Nortlander som erbjuder skidresor till regionen
350 km pist vid foten av Matterhorn

Skidresor till Cervinia

En av Europas mest klassiska skidorter

Skidresor till Cervinia

Välkommen till Cervinia – Italiens högst belägna skidort

Breuil-Cervinia ligger på 2 050 meters höjd vid foten av Matterhorn och är Italiens högst belägna skidort. Det höga läget, den långa skidsäsongen och möjligheten att åka vidare mot Zermatt gör Cervinia till ett starkt val för dig som prioriterar snösäkerhet, långa pister och skidåkning på hög höjd.

Cervinia ligger vid foten av det 4 478 meter höga Matterhorn, även känt som ”Toblerone-berget”, och bjuder på spektakulära vyer över de omgivande Alperna.

Merparten av pisterna i Cervinia passar medelgoda åkare, med långa och breda nedfarter där den längsta sträcker sig hela 22 kilometer. För mer erfarna skidåkare finns även goda möjligheter till offpist och mer avancerad skidåkning. Cervinias höga läge, med skidåkning upp till 3 883 meter över havet, bidrar till hög snösäkerhet och en lång skidsäsong från december till maj.

Cervinias höga läge och närheten till Matterhorn ger storslagna vyer över det omgivande alplandskapet. Kombinationen av vida snöfält, hög höjd och ett av Alpernas mest välkända berg gör Cervinia till en skidort med en mycket tydlig och minnesvärd karaktär.

5 snabba om Cervinia

  • Långa, breda pister och skidåkning på hög höjd

  • Passar särskilt bra för medelgoda och erfarna skidåkare

  • Snösäker skidort på hög höjd med glaciärskidåkning upp till 3.883 m.ö.h.

  • Möjlighet till skidåkning i schweiziska Zermatt med cirka 200 extra pistkilometer

  • Gemytlig italiensk bergsby med charmiga butiker & restauranger

Populära hotell & lägenheter

Storsäljare i Cervinia

Välj ett säkert kort i Cervinia

Boka ett av våra populäraste hotell på din nästa skidresa till Cervinia.

Fakta om Cervinia

Pister totalt
0
km
Byns höjd
0
m
Högsta skidåkning
0
m
Pister
Blå pister
80 km
Röda pister
230 km
Svarta pister
40 km
Offpist
Cervinia
Antal liftar
53
Liftkapacitet
127 520 per timme
Längsta nedfart
22 km
Fun-park
Skidåkning
Barn
Nybörjare
Erfarna åkare
Mycket vana skidåkare
Offpist
Snowboard
Byn
Charm
Shopping
Afterski
Restauranger i skidområdet
Restauranger i byn
En upplevelse för livet!

Skidåkning i Cervinia

Det fenomenala skidområdet binder samman Cervinia med Valtournenche och Zermatt.

Cervinia är känt för sina långa, breda pister och storslagna vyer mot Matterhorn. Skidområdet passar särskilt bra för dig som uppskattar långa åk och mycket skidåkning på hög höjd. Liftsystemet har flera moderna stolliftar och en smidig förbindelse vidare till grannbyn Valtournenche.

Nära liften finns flera skidskolor för barn, med restauranger och uteserveringar precis intill. Här kan föräldrar enkelt följa barnens första svängar samtidigt som nybörjarområdet ligger nära byns övriga faciliteter.

Skidområdet Breuil Cervinia Valtournenche

I Cervinia väntar långa, breda pister med storslagna vyer över det omgivande alplandskapet.

Skidsystemet i Cervinia och Valtournenche består av blå, röda och svarta pister, men majoriteten är röda. Många av de röda pisterna är relativt lättåkta, vilket gör området attraktivt även för mindre erfarna skidåkare. För dig som söker mer avancerad skidåkning finns fler utmaningar, framför allt på den schweiziska sidan mot Zermatt, där pisterna generellt är brantare och mer krävande.

En av skidsystemets stora höjdpunkter är den 11 kilometer långa La Ventina-pisten, som sträcker sig från Plateau Rosa hela vägen ner till byn Cervinia. Här får du ett långt sammanhängande åk med omkring 2 000 höjdmeter – en av de nedfarter som verkligen visar vad Cervinias skidåkning på hög höjd kan erbjuda.

Här kan du skåda det kända Toblerone-berget

Matterhorn, även känt som ”Toblerone-berget”, reser sig på gränsen mellan Italien och Schweiz och är en av Cervinias mest välkända vyer. För en spektakulär utsikt över berget och en känsla av att vara på toppen av världen kan man ta liften från Cervinia till Plan Maison och därifrån fortsätta vidare upp i systemet till Plateau Rosa på 3 480 meter över havet. Härifrån får du panoramautsikt över Alperna och direkt tillgång till skidåkningen på hög höjd.

Full tillgång till all skidåkning med ett utökat liftkort

Liftkortet i Cervinia inkluderar cirka 150 km pist på den italienska sidan. Vill du få tillgång till hela skidområdet med cirka 350 km pist, inklusive skidåkningen mot Zermatt, kan du utöka liftkortet. Nortlander hjälper dig gärna med det i samband med bokningen.

OBS! Om du är 80 år eller äldre är liftkortet i Cervinia gratis. Vi kan dock inte förbeställa liftkortet åt dig eftersom du personligen behöver gå till liftkortskontoret i Cervinia varje dag för att få ett dagskort.

Historiskt snödjup i Cervinia
Månad / År2022202320242025
Månad / ÅrJanuari
2022105 cm
2023110 cm
2024225 cm
2025150 cm
Månad / ÅrFebruari
2022125 cm
202384 cm
2024240 cm
2025150 cm
Månad / ÅrMars
2022138 cm
2023108 cm
2024248 cm
2025

Här kan du se historiskt snödjup i Cervinia under januari, februari och mars. Statistiken visar hur snöförhållandena har sett ut tidigare och kan vara ett bra stöd när du planerar din skidresa.

Den historiska datan är hämtad härifrån.

Pistkarta Cervinia
Cervinia Pistkarta
Snösäker skidåkning, blå himmel, bra offpist, italiensk gästfrihet & bland de vackraste bergen i Alperna

Om skidorten Cervinia

På en skidsemester i Cervinia kombineras hög höjd, långa pister, italiensk atmosfär och skidåkning i två länder.

En skidresa till Cervinia passar dig som vill kombinera långa, breda pister med hög snösäkerhet och möjligheten att åka vidare till Zermatt i Schweiz. I byn blandas äldre och nyare bebyggelse med restauranger, barer och butiker, allt inramat av Matterhorn och det omgivande alplandskapet.

Restauranger i Cervinia

I Cervinias centrum finns en charmig gågata där många av byns restauranger, barer och butiker ligger samlade. Här kan du strosa mellan restauranger och caféer och samtidigt få en tydlig känsla av den italienska bergsbyn.

Köket bjuder på en blandning av lokala specialiteter från Aostaregionen och internationella rätter. Restaurangutbudet är brett, och flera hotellrestauranger välkomnar även gäster som inte bor på hotellet.

Om du blir hungrig uppe på berget och vill äta något enkelt och lite billigare, rekommenderas det att pausa på den italienska sidan istället för att besöka det dyrare Zermatt.

Aostadalen ligger nära Piemonte, en av Italiens mest välkända vinregioner. Härifrån kommer bland annat Barolo, Barbaresco och Barbera d’Alba, och regionen är dessutom berömd för sin tryffel.

Med långa skiddagar, italiensk gastronomi och ett brett restaurangutbud är Cervinia en av våra utvalda skidorter för Nortlander COUPLES – för par som vill njuta av både skidåkningen och tiden tillsammans efter sista åket.

Wood – Michelinrestaurang på 2 000 meters höjd

Wood är en Michelinbelönad restaurang i Cervinia där köket kombinerar skandinaviska, italienska och asiatiska influenser. Restaurangen drivs av den svenskfödda kocken Amanda Eriksson och ligger på omkring 2 000 meters höjd.

Restaurangen har en varm och träinredd miljö samt en ambitiös vinlista med bland annat viner från Piemonte och äldre årgångar. För dig som uppskattar gastronomi kan Wood vara en av höjdpunkterna under en skidresa till Cervinia.

Nattliv & afterski i Cervinia

Cervinia har ett varierat nöjesutbud med allt från afterski på pubar till barer och nattklubbar som håller öppet senare på kvällen.

Många av barerna ligger i eller nära centrum, vilket gör det enkelt att fortsätta kvällen efter middagen utan att behöva ta sig långt genom byn.

Hotell & lägenheter i Cervinia

Nortlander erbjuder flera olika typer av boenden i Cervinia, från enklare lägenheter och mindre hotell till tre- och fyrstjärniga hotell med halvpension.

Ladda upp på skidresan

Om du reser med elbil eller laddhybrid finns möjlighet att ladda bilen i byn, bland annat vid den allmänna parkeringen nära Metzelet Bar Ristorante. Fråga gärna Nortlanders guider om aktuell information inför eller under resan.

Välkommen till Cervinia!

Vi uppskattar Cervinia för kombinationen av hög snösäkerhet, långa pister, skidåkning på hög höjd och italiensk gästfrihet. Tillsammans med utsikten mot Matterhorn och möjligheten att åka vidare mot Zermatt ger det Cervinia en mycket tydlig egen karaktär.

Galleri från Cervinia

Skidhyra i Cervinia

I Cervinia samarbetar Nortlander med NOL-SKI och skiduthyrningen vid Lo Stambecco. Vi väljer den skiduthyrning som ligger närmast ditt boende, så att det blir så smidigt som möjligt att hämta och lämna utrustningen.

4 nivåer på utrustningen:

BRONZE: För nybörjaren eller mindre erfarna skidåkare med 0-4 års erfarenhet.
SILVER: För den mer erfarna åkaren med 4-6 års erfarenhet.
GOLD: För den mer erfarna åkaren med mer än 6 års erfarenhet.
PLATINUM: Till den mycket erfarna åkaren som även vill åka offpist.

Du kan boka skidhyran via MIN BOKNING. Behöver du hjälp är du välkommen att kontakta Nortlander på 040-664 70 80.

Här hittar du rätt skidhyra till rätt pris för dig. Priserna är i SEK.

2

dagar

3

dagar

4

dagar

5

dagar

6

dagar

7

dagar

8

dagar

Hjälm, Nol-Ski269309
Skidor u. 12 år, Nol-Ski599659
Skidor silver, Nol-Ski15091699
Skidor och pjäxor u. 12 år, Nol-Ski9691079
Skidor och pjäxor silver, Nol-Ski23692669
Skidor och pjäxor guld, Nol-Ski26893029
Skidor och pjäxor bronze, Nol-Ski19892259
Skidor gold, Nol-Ski18292069
Skidor bronze, Nol-Ski11291289
Snowboard u. 12 år, Nol-Ski599659
Snowboard bronze, Nol-Ski11291289
Snowboard och boots u. 12 år, Nol-Ski9691079
Snowboard och boots bronze, Nol-Ski19892259
Snowboard och boots silver, Nol-Ski23692669
Snowboard silver, Nol-Ski15091699
Skidor bronze, Lo Stambecco599669789
Skidor og støvler bronze, Lo Stambecco93910591249
Skidor/Snowboard och pjäxor/boots silver, Lo Stambecco128914491719
Skidor/Snowboard silver, Lo Stambecco8098891079
Skidor/Snowboard och pjäxor/boots gold, Lo Stambecco169918792269
Skidor/Snowboard gold, Lo Stambecco118913191569
Skidor/Snowboard och pjäxor/boots platin, Lo Stambecco198922092659
Skidor/Snowboard platin, Lo Stambecco147916291969
Skidor/Snowboard och pjäxor/boots u. 14 år , Lo Stambecco93910591249
Skidor/Snowboard u. 14 år, Lo Stambecco599669789
Skidor och pjäxor platin, Nol-Ski30093389
Skidor platin, Nol-Ski21492419
Snowboard guld, Nol-Ski18292069
Snowboard og støvler guld, Nol-Ski26893029
Brons skidor, Cristallino489649839969109911491219
Brons skidor och pjäxor, Cristallino739102913391589180919192049
Silver skidor, Cristallino69985910791239134914591579
Silver skidor och pjäxor, Cristallino949123915691859205922192409
Guld skidor, Cristallino839112913491559174919392129
Guld skidor och støvler, Cristallino1219158919292249251927993069
Platin skidor, Cristallino1079150917191989224925092759
Platin skidor och pjäxor, Cristallino1459196922992679301933693699
Junior skidor, Cristallino (max 150 cm)379499629699829889949
Junior skidor och pjäxor, Cristallino (max 150 cm)5697799691119129914291559
Snowboard, Cristallino (6 - 11 år)309439559629709769829
Snowboard, Cristallino839109912191349147916091729
Snowboard och boots, Cristallino (från 100 cm) (6 - 11 år)489659839939105911491279
Snowboard och boots, Cristallino (från 100 cm)1169154917291929210923092509
Hjälm vuxen, Cristallino169209249299339349379
Hjälm junior, Cristallino119159179199229249289