Apartment Hauts de la Vanoise
Privatägda lägenheter med nära till allt.
Dessa trevliga lägenheter ligger i centrum av Val Thorens. Här har ni ski-in/ski-out och nära till allt. Inom några minuters gång finns det inköpsmöjligheter och mycket annat.
Lägenheterna
Alla lägenheter är privatägda så inredningen varierar. Den gemensamma faktorn är att alla är utrustade med kök, dusch och toalett. Några av lägenheterna har balkong. Från denna kan ni se den vackra solnedgången vid de vita alptopparna.
Om du ankommer med elbil/laddhybrid kan du ladda den i byn. Det finns en laddstation på parkering P2. Fråga guiderna för mer information när de ringer veckan innan avresa.
*Slutstädning ingår i priset men du ska själv stå för städning av kök inkl. disk, tömma soptunnor och städa upp samt ställa eventuella möbler på plats om dessa har flyttats runt. Trådlöst internet finns tillgängligt mot en avgift på 39 € per vecka. Dessutom debiteras en deposition som betalas via en länk som du får av guiderna under veckan innan ankomst.
Observera att en deposition på lägenheten (500-1200 €) debiteras vid ankomst. Om du ankommer sent ska du gå förbi agenturens kontor (Agence La Cime) följande morgon som ligger nedanför bargatan i Val Thorens. Om du inte hittar, fråga våra guider när du anländer till destinationen. I samband med att depositionen debiteras ska även turistskatt betalas.
Turistskatt på destinationen
Turistskatten ska betalas direkt till hotellet – antingen kontant eller med kreditkort. Turistskatten är inte inkluderad i resans pris eftersom vi vare sig får eller kan hantera ekonomi mellan regering och gäst. Turistskatt per person per natt varierar. Det är den officiella hotellklassificeringen och destination som ligger till grund för storleken på turistskatten. Läs mer här.
Rumsbeskrivningar
Studio 2 personer
Studiolägenhet för två personer med kombinerat vardagsrum och kök. I vardagsrummet finns en bäddsoffa för två personer. Kök med kylskåp och spishäll. Badrum med dusch och toalett.Spis - Ugn – Kylskåp - Wi-Fi (39 €/vecka)
Studio 2 personer +
Studiolägenhet för två personer med kombinerat vardagsrum och kök. I vardagsrummet finns en bäddsoffa för två personer. Kök med kylskåp och spishäll. Badrum med dusch och toalett.Spis - Ugn – Kylskåp - Wi-Fi (39 €/vecka)
Studio 3 personer
Studiolägenhet för tre personer med kombinerat vardagsrum och kök. I vardagsrummet finns tre sovplatser. Kök med kylskåp och spishäll. Badrum med dusch och toalett.Spis - Ugn – Kylskåp - Wi-Fi (39 €/vecka)
Fakta om Val Thorens
